Ing. et Bc. Lucie Kejvalová


"Každá, i zdánlivě beznadějná, situace se dá rozmotat."
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
Něco málo - osobního úvodem:

Osobně se řídím mottem "Žij okamžikem, protože ta chvíle, co právě prožíváš, už se nikdy nevrátí."

Přikládám jedno krátké zamyšlení o životě :-)

Co je vlastně život a co je v něm důležité? Vždy jsem si myslela, že nejdůležitější jsou vztahy mezi lidmi. A vlastně to tak asi i bude. Celý život je založen na mezilidských vztazích. Rozmanité cesty rozličných lidí se protínají .... . Každý člověk je členem tohoto koloběhu. Naprosto každý.

Ale vraťme se k tomu, že vše v životě je pomíjivé. Připadá Vám, že snad ne? Tak trochu zapřemýšlejte. Život se skládá ze vzpomínek a ty mohou být odlišné, ale většinou to jsou vzpomínky na různé události doplňované Vašimi pocity. A to je právě ono.

Závěrem přikládám malé životní doporučení, kterým se můžete řídit třeba právě Vy, kteří čtete zrovna tyto řádky .... "Dej každému dni příležitost, aby se mohl stát tím nejkrásnějším dnem v tvém životě."

PREZENTUJI ZDE NĚKOLIK MÁLO CITÁTŮ, NAD KTERÝMI JE TŘEBA SE ZAMYSLET

Pouze život, který žijeme pro ostatní stojí za to.
[Albert Einstein]

Šťasten je člověk, kterého varuje cizí chyba.
[Komenský Jan Amos]

Netoužíme po věčnosti, ale nechceme se dočkat chvíle, kdy naše činy a věci náhle úplně ztratí smysl. V takové chvíli se ukáže prázdnota, jež nás obklopuje...
[Saint - Exupéry Antoine de ]

Přátelství je láska bez křídel.
[Byron George Gordon Noel]

Chval přítele veřejně, ale kárej ho mezi čtyřma očima.
[Leonardo da Vinci]

Chlapec se stává mužem, když obejde kaluž, místo aby do ní vstoupil.
[Platón]

Nech ať žena pocítí slast lásky až do dřeně kostí, oba ať způsobem stejným pokaždé blaží ta věc... Věř mi, že vrcholná rozkoš se nikdy uspíšit nemá, nýbrž průtahem dlouhým zvolna se přivábit má.
[Ovidius Naso Publius ]

Opravdová láska myslí na daný okamžik a na věčnost, ale nikdy na délku trvání.
[Nietzsche Friedrich]

V lásce žádná pravidla neplatí. Můžeme sice studovat příručky, snažit se ovládnout své city, mít strategie chování, ale k čemu to všechno? Nakonec rozhodne srdce, a nám nezbyde nic jiného, než jej poslechnout.
[Coelho Paulo]

Láska je mocná čarodějka. I když jsi sám kouzelník, nikdy nepochopíš její kouzla.
[Goethe Johann Wolfgang von]

 

Tento web je pouze informačního charakteru.

 
 

Nikdo není povinen trpět.

DOMÁCÍ NÁSILÍ

Pod pojmem „domácí násilí“ se většinou rozumí stupňující se opakované násilí fyzické, psychické či sexuální povahy mezi manželi nebo partnery. Problém „domácího násilí" však lze pojmout v jeho širším významu – rodinné násilí. Násilí v rodině totiž může mít různé konkrétní podoby od týrání a zanedbávání dětí přes trýznění seniorů až po zmíněné psychické a fyzické násilí mezi mužem a ženou.
Zajímavé kazuistiky

Sexuální násilí

Slečně M. je 25 let a žije rok a půl se svým přítelem u něj v bytě. Před třemi měsíci přivedl přítel domů svého kolegu z práce s tím, že si může jeho přítelkyni na noc vypůjčit, pokud se on sám bude moci dívat. Kolega z práce slečnu M.znásilnil.

Od té doby dochází k nim domů asi jednou za 14 dní a pokaždé se odehraje to samé. Slečna M. propadla hluboké depresi, chce spáchat sebevraždu, od přítele odejít nechce, protože si myslí, že by se musela s hanbou vrátit k rodičům a ani si neumí představit, jak požádat o pomoc.

Na pomoc se přišla ptát její kamarádka, které se slečna M. v záchvatu zoufalství svěřila.

Domácí násilí se projevuje i jako násilí sexuální.

To zahrnuje například vynucování pohlavního styku a jiných sexuálních aktivit, které jsou oběti nepříjemné, vykonávání těchto praktik na oběti bez ohledu na její odpor. Toto násilí je často kombinováno s násilím fyzickým a psychickým a na oběť má zvláště devastující vliv. 


Ekonomické násilí

Pan T. je bohatý podnikatel, který má veliký dům, několik automobilů a bazén. Je ovšem přesvědčen, že za vše, co má, vděčí své tvrdé práci a tomu, že se v mládí uměl bez mnoha věcí obejít a tak ušetřit.

Své ženě, paní Z., která nepracuje a stará se o jejich tři malé děti, dává na domácnost čím dál tím méně peněz. Paní Z. musí dělat vše v domácnosti sama, nemá peníze na provoz úplně obyčejných věcí jako je například pračka. Tu manžel prodal se slovy: Valcha je levnější.

Paní Z. vaří pro sebe a své děti z věcí, které musí pěstovat na zahradě, nebo nakupovat za minimum peněz. Pan T. nikdy doma nejí. Když paní Z. žádá o více peněz, třeba na nové oblečení pro děti, její manžel jí nadává, že je neschopná hospodyně a někdy ji i bije. Paní Z. nechce manžela opustit, protože ho jejich děti mají rády.

Co si má člověk představit pod pojmem ekonomické násilí?

Je to takové jednání agresora, které směřuje k tomu, aby na něm byla jeho oběť ekonomicky závislá. Taková závislost oběti umožňuje agresorovi možnost, jak oběť ovládat. Zde mám na mysli například kontrolu veškerých financí v rodině, nucení k živoření pod hranicí únosného minima, ničení věcí a majetku oběti, zneužívání její platební karty a podobně. 


Sociální násilí

Panu K. je 68 let, je částečně invalidní a žije se svou ženou asi 40 let. Jeho manželka mu dříve zakazovala chodit za přáteli do hospody, poté mu zakazovala chodit ven s tím, že jen utrácí peníze, což nebyla pravda.

Panu K. teď manželka znemožňuje opouštět jeho pokoj tím, že mu bere jeho berle, bez kterých se pan K. nemůže pohybovat, zamyká ho v pokoji, pokud chce pan K. svůj pokojík opustit, odmítá mu dát jídlo, sebrala mu všechny jeho knihy, zamyká záchod a ukrývá klíče... Pan K. byl ve svém pokoji jednou zavřen bez přestávky tři týdny. O pomoc sám nežádá, stydí se. O tom, jak mu pomoci, se zajímají jeho děti.

Sociální násilí se úzce váže na násilí psychické a do jisté míry se s ním kryje.

Toto násilí spočívá právě v odříznutí oběti od okolního světa například tím, že agresor donutí oběť přestat studovat, pracovat, vycházet z domu, telefonovat, ale třeba i sledovat televizi a poslouchat rádio. Tento druh násilí je zákeřný tím, že oběť, která byla dlouhodobě odříznuta od prostředí, ve kterém by mohla najít záchranu, už po jisté době tuto záchranu ani nehledá a často ji ani nevidí, nebo dokonce odmítá, když je jí nabídnuta. 

 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one